Blog

Karaca Mağarası Gümüşhane

 

Damlataşı şekillerinin güzel ve görkemli örneklerine ev sahipliği yapan Karaca MağarasıGümüşhane gezilerinizde görüşmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Mağara hakkında bilgiler ve oluşumu, giriş ücreti gibi ziyaretçi bilgileri ile ulaşım bilgilerine ve diğer detaylara yazımızda yer verdik.

 

Karaca Mağarası Hakkında Bilgi

Mağara, Gümüşhane ilinin Torul ilçesine bağlı olan Karaca mahallesinde yer almaktadır. Toplam uzunluğu 256 metre olan mağaranın en derin yeri ise 15,5 metredir. Denizden 1550 metre yükseklikte yer alır. Mağara birbirlerine bağlı olarak 5 salondan oluşmaktadır.

Mağara, damlataşı oluşumları konusunda oldukça zengindir. İçerisinde dikitler, sarkıtlar ve sütünlar olmak üzere mağara incileri, mağara gülleri ve traverten havuzları oluşmuştur. Mağara içerisinde akarsu bulunmuyor. Tavan çatlaklarından akan sular ile damlataşı oluşumu devam halen devam etmektedir. Mağara için UNESCO Dünya Mirası başvurusu yapılmış ve kabul edilmiş. 

 

Mağaranın temiz ve polensiz havası sebebi ile Astım hastalarına iyi geldiği söyleniyor. Ortalama 12 ile 17 derece arasında bir ısısı bulunan mağara %70 oranında mutlak nem ile tozlardan arınmış ve yüksek oksijene sahip bir havası bulunuyor.

 

Mağaranın bulunduğu yerde yeme, içme ve dinlenme için tesisler bulunuyor. Ziyaretçilerin hediyelik eşya satın alabileceği yerlerde mevcut. Mağara dışında yer alan manzaranın tadını çıkarabileceğiniz ve manzaraya karşı içeceklerinizi yudumlayabileceğiniz mekanlar bulunmakta.

 

Mağaranın Bulunuşu

Mağara bölge halkı tarafından biliniyordu ancak bilimsel anlamda keşfi ise jeoloji mühendisi olan Şükrü Eröz tarafından 1983 ile 1990 yılları arasında yaptığı çalışmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Turizme ise 1996 yılında açılmıştır. Aynı zamanda mağara hakkında yapılan bilimsel çalışmalarda Prof. Dr. Remzi Dilek ve ekibinin de önemli çalışmaları olmuştur.

Karaca Mağarası Giriş Ücreti

Giriş ücreti yetişkinler için 20 TL ve öğrenciler içinse 10 TL olarak belirlenmiş. Güncel ücretler hakkında ve diğer konularda 0456 626 50 70 nolu numaradan bilgi alabilirsiniz.

 

Mağara, 15 nisan ile 15 kasım tarihleri arasında ve saat 09:00 ile 19:00 arasında ziyarete açıktır.

Karaca Mağarası Nerede?

Mağara, Gümüşhane ilinin Torul ilçesinin Cebeli Köyünde bulunan ve adınıda aldığı Karaca Mahallesinde yer alıyor. Gümüşhane ile arası 19 kmErzincan ile arası 182 km ve Erzurum ile arası 312 km.

İletişim Bilgileri

Adresi : Karaca Mahallesi, Cebeli Köyü Torul/Gümüşhane
Telefon : 0456 626 50 70

Sizlerde yaptığınız gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımızın altına yorum yaparak bizimle ve ziyaretçilerimiz ile paylaşabilirsiniz.

Karaca Mağarası Gümüşhane

jovatur

Yorum (0)

    Leave a Comment

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir