​​Benzeri olmayan bir coğrafya ve iklim içinde Kafkaslar, Anadolu ve Mezopotamya’ya uzanan kent; yaylaları, masalsı vadileri ve coşkun ırmaklarıyla tarihi ve kültürü harmanlayan doğal bir açık hava müzesi gibi. Sen de bu eşsiz gezi için sabırsızlanıyorsan, gezsen Trabzon!

Bin yıl öncesine uzanan köklü tarihi ile TrabzonDoğu Karadeniz Bölgesi‘nin kültür ve doğal zenginlik merkezidir adeta… Antik İpek Yolu üzerinde bulunan kent, yüzyıllardır dinlerin, dillerin ve kültürlerin buluşma noktası olmuş; efsanevi İpek Yolu üzerindeki limanı nedeniyle tarihte önemli bir rol oynamıştır. 14. yüzyılda Marco Polo tarafından da ziyaret edilen Trabzon, seyahat kitaplarında ve anılarında şehri ölümsüzleştiren KsenofonEvliya ÇelebiFallmerayer ve Frunze gibi dünyaca ünlü seyyahlara da ilham kaynağı olmuştur.

Trabzon günümüzde müzeler, manastırlar, camiler, türbeler, kervansaraylar, hamamlar, kapalı çarşı, sur duvarları, sivil mimarinin muhteşem örnekleri ve kusursuz bir manzaraları ile olgunlaşmış, önemli bir ticaret ve kültür merkezi olarak kalmıştır.